GÜNÜBİRLİK

CUMALIKIZIK (BURSA) TURU

       

Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık, son yıllarda ülkemiz haricinde tüm dünyada da tanınmaya başlanmıştır.

Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştikleri bölgelerden  biri olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

       Bursa yakınlarında kurulan Osmanlı Beyliği, kuruluşundan kısa zaman sonra bölgeye hakim olmayı başarmış, 1326 yılında Bursa'yı, 1331 yılında İznik'i fethederek yörede varlığını kesin olarak kabul ettirmiştir. Böylece Osmanlı halkının bu topraklara yerleşerek kentler ve köyler oluşturması sağlanmıştır. Cumalıkızık vakıf köyü olarak kurulmuştur ve bu özelliğini yerleşim dokusu, konut mimarisi ve yaşam biçimine de yansıtmıştır. Uludağ'ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ''kızık'' adı verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, fidye verene Fidyekızık ve kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiştir.

 

Program:

Saat 11:00'de Cumalıkızık Köyüne varmış oluyoruz. Gezimize hemen köyün girişinden başlıyoruz. Bir yamaca kurulmuş olan köyde Uludağ eteklerine doğru bir gezinti yapıyoruz. Aynı zamanda köy sokaklarını arşınlarken evlerin mimari özellikleri hakkında bilgiler aktarıyoruz. Öğle yemeği için Cumalıkızık evlerinden biri olan ve işletmeye açılan evlerin birinde mola veriyoruz. Daha sonra Cumalıkızık köyünün hemen üst sırtlarında bulunan orman içerisinde yaklaşık iki saatlik bir yürüyüş yapıyoruz. Yürüyüşümüz grubun yapısına ve talebe göre değişiklik gösterecektir. Grup yürüyüşü iyi ise, hedeflerimizden biri olan Kanlı Gölet şelalesine yürüyeceğiz. Köy meydanına dönüp katılımcıların alışveriş yapmaları için serbest zaman veriyoruz. Bu süre içinde köylülerin kendi ürünleri olan yiyecek ve çeşitli eşyaları satın alabilirsiniz. Serbest zamanın ardından İstanbul'a dönüş yolculuğumuz başlıyor.

 

Gezilecek yerler:

Cumalıkızık Evleri, Cumalıkızık Cami, Cumalıkızık Hamamı, Zekiye Hatun Çeşmesi, Cumalıkızık köyünün orman dokusu

 

Fiyata dahil olan hizmetler:

Ulaşım, sabah ikramı, öğle yemeği, rehberlik.

 

Araç Hareket Yerleri:

 

TUR ÜCRETİ  KİŞİBAŞI: 000 TL  

 

NOT: 

-          TURLARIMIZ ASGARİ 10 KİŞİLİK GRUPLAR ŞEKLİNDE YAPILIR

-          YUKARDA BELİRTİLEN FİYAT 10 KİŞİLİK BİR GRUP BAZ ALINARAK VERİLMİŞTİR

-          İSTEĞE BAĞLI OLARAK ÖZEL TURLAR DÜZENLENİR.

 

 

Bu sayfa 5276 defa görüntülenmiştir.